Jak si vybrat houpací síť?

Ničím nerušený relax a odpočinek na sluníčku si můžete dopřát díky houpací síti i během všedního dne. Existují navíc varianty, které se hodí také do bytu, potom nebudete omezeni ani špatným počasím. Při výběru vhodného modelu si ověřte především při pokojovém použití dostatečný prostor na houpání, dále vhodný materiál a typ konstrukce.

Houpací síť lze zavěsit kolem kmenů stromu nebo mezi stěny

Otázky na začátek

Houpací síť, nebo hamaka?

Slovo hamaka pochází ze španělského výrazu, který původně označoval tradiční rybářskou síť. Ačkoliv dnes obě označení znamenají totéž, tedy závěsné lůžko, pojem hamaky se spíše užívá pro houpací sítě určené do přírody na přespání. Takové modely jsou často vybavené funkčními doplňky jako nepromokavou vrstvou, zipem po celé délce nebo moskytiérou. Oproti houpacím sítím se většinou vyrábí v odlehčené snadno sbalitelné variantě.

Komu bude určena?

V nabídce naleznete řadu jednoduchých látkových modelů, do kterých se vejde jeden člověk stejně tak prostorné sítě pro 2 osoby nebo celou rodinu tzv. family varianty. Houpací sítě pro děti připomínají závěsná hnízdečka nebo křesílka. Obvykle se do nich dospělý nevejde. Další možnou dětskou variantou jsou kruhové houpačky tvořené provazovým výpletem.

Umístění

Před nákupem si také můžete ujasnit, kde budete houpací síť využívat. Nelze jednoznačně říct, jaké provedení je do bytu vhodnější. Záleží na dispozicích prostoru, případně i typu podlahy. Houpací sítě se stojanem mohou být výrazným a stylovým prvkem, většinou ale zaberou hodně prostoru a ne všechny materiály podstavce jsou vhodné na daný typ podlahy. Dále vezměte v potaz nosnost stěny či trámů, na kterých bude houpací síť bez stojanu zavěšena. Uchycení je přitom většinou třeba dokoupit zvlášť.

Pokud umístíte houpací síť do bytu, zkontrolujte si dostatečnou nosnost stěn

Na zahradě nebudete tolik omezeni prostorem, můžete proto vybírat téměř jakoukoliv variantu, kterou zavěsíte například ke kmenům stromů. Pokud na zahradě nestojí stromy dostatečně blízko u sebe, vybírejte buď samostatně stojící provedení nebo například závěsné křesílko, které vám poskytne podobnou službu.

Při upevňování houpací sítě myslete na bezpečnost. Pod sítí a alespoň 1 metr z obou stran by se neměly nacházet kameny, hrany nábytku a jiné ostré předměty.

Důležité parametry

Rozměry

Pokud pořizujete houpací síť pro jednoho člověka, vystačíte si s 200 cm na délku a přibližně 120 cm na šířku. Vždy pochopitelně platí, čím větší, tím pohodlnější. Provedení pro dvě osoby je dostatečně široké (cca 160 cm) pro pár nebo skupinku dětí. V popisu produktu se dále můžete setkat s celkovou délkou, tedy rozpětím. To udává délku napnuté sítě od koncového oka k protilehlému. Celková délka se potom pohybuje okolo 300 cm. Tento údaj je důležitý zejména při plánování zavěšování mezi stromy.

Nosnost

Houpací sítě pro jednoho člověka unesou přibližně 100–120 kg. Takové modely jsou většinou i skladnější a vhodné do bytů. Nosnost prostorných pro pár nebo celou rodinu se většinou pohybuje od 180 do 200 a více kg. Údaje o maximální nosnosti nepodceňujte, vyhnete se tak nepříjemnému pádu v případě prasknutí lana vlivem přetížení.

Zkontrolujte si údaje o maximální nosnosti, v případě přetížení hrozí přetržení lanka

Na co se zaměřit

Typ konstrukce

Houpací sítě se nejčastěji vyrábějí ve třech základních provedeních s odlišnou konstrukcí i vlastnostmi. Pomineme-li speciální varianty spíše připomínající závěsná křesílka, můžeme rozlišovat následující typy:

  • Houpací síť bez pevné konstrukce – jednoduchý typ vhodný i na cestování a časté přenášení, díky své skladnosti se hodí také do bytů. Jeho nevýhodou může být obepnutí těla a možnost zamotání.
  • Houpací síť s tyčí – zpevněná varianta s jednou, nebo dvěma tyčemi sníží možnost zamotání na minimum. Toto provedení bývá více napnuté a oproti nevyztuženým modelům zde spíše ležíte na síti než zabořeni v ní.
  • Houpací síť se stojanem – bytelné elegantní provedení, které nevyžaduje žádné dodatečné upevnění. Zabírá však více prostoru.
Stojanové provedení umístíte kamkoliv bez nutnosti ukotvení mezi dva pevné body

Materiál

Houpací sítě lze rozdělit také podle použitého materiálu, který velmi ovlivňuje celkovou životnost a pohodlí. Nejčastěji se setkáte buď se síťovým, nebo textilním vyhotovením. Síťovina je oproti látkovým potahům lehčí, vzdušnější a snadno sbalitelná. Lanové provedení však není vhodné pro děti, kterým by se mezi jednotlivými oky mohla zachytit ruka. Látkové sítě jsou zas pohodlnější a příjemnější na dotek. Mimo to může být model doplněn o ochrannou vrstvu proti plísním nebo vybělení od sluníčka.

  • Bavlněné sítě – velmi pevné a na dotyk příjemné provedení, nutné ukrývat před deštěm a silným větrem, většinou pratelné a dostupné v pestrobarevných barevných kombinacích
  • Sítě z umělého materiálu – na výrobu se většinou používá polyester nebo nylon, tyto materiály nejsou tak pružné jako bavlna, zato jsou méně náchylnější k poškození a vzniku plísní. Oproti bavlně však hůře vstřebávají vlhkost, proto v případě pocení mohou na povrchu vznikat drobné loužičky.

Uchycení

Nezapomeňte před nákupem zjistit, na co budete síť zavěšovat. Na výběr máte vesměs ze dvou typů závěsných prvků. Houpací síť může být vybavena integrovaným systémem, který nevyžaduje žádné další dokupování nosné konstrukce. Houpací síť pouze stačí omotat kolem kmenu stromů nebo trámu. Další možností jsou oka k zavěšení, u kterých budete potřebovat ještě pevné úchyty či vhodný stojan.

Rady a tipy

Jak správně ležet v houpací síti

K tomu, aby vás z ležení v houpací síti nebolela záda, byste měli myslet na správnou polohu těla. I když každému vyhovuje něco jiného, existuje jednoduchá poučka, jak správně síť používat. Pozice těla by měla být ideálně úhlopříčná k podélné ose sítě v případě nevyztužené varianty. Modely s tyčemi spíše vybízejí k podélnému ležení. Diagonální poloha v nevyztužené houpací sítí navíc předchází zamotání, jelikož se budete houpat ne ze strany na stranu, ale spíše zepředu dozadu.

Jemné pravidelné pohupování v síti aktivuje centrum rovnováhy v mozku a zmírňuje svalové napětí.

Co dokoupit

V neposlední řadě se zamyslete nad tím, jakou dodatečnou výbavu je ještě třeba pořídit. K té důležitější jistě patří kotvící mechanismy, jako jsou karabiny nebo pevná lana. Chystáte se s houpací sítí vyrazit na cesty? Pořiďte si úložné pouzdro, do kterého síť jednoduše zabalíte. Na ochranu před otravným hmyzem skvěle poslouží moskytiéra. A nakonec k vyztuženým modelům můžete dokoupit například malé polštáře či dečky.